Adem’in İlk Eşi Lilith

Eski Mezopotamya uygarlıklarına, Sümer ve Babil mitolojisine, Yahudilerin kabalasına dayanan bu mite göre Lilith Adem’le birlikte yaratılır ve Adem’in ilk eşidir. Çift cennet bahçesinde birlikte yaşamaya başlar, ama mutlu bir birliktelik olmaz bu. Mutsuzluk nedenleri şimdiki çiftlerden pek farklı değildir. Adem’in baskıcı egemen erkek bakış acısı, Lilith’i kendisiyle eşit görmemesi, Lilith’in ademi mutlu etmek için çaba sarf etmemesi, ev ve bahçe işlerini yapmaması vs. En önemli nedenlerden birisi de ademin sevişirken sürekli üstte olmak istemesi, bunu da erkeğin üstünlüğünün gereği olarak görmesi.

Lilith ise bu aşağılayıcı duruma karşı çıkar. Adem’le eşit olduğunu savunur. İkimizde aynı topraktan yaratıldık der. Sonunda anlaşmazlık dayanılmaz boyutlara varır ve Lilith söylenmemesi gereken o kelimeyi söyler (bu isim cennet ten atılmak için gereken tek isimdir) ve dünyaya iner. Kızıldeniz yakınlarında bir mağaraya sığınır. O zamanlar dünyada sadece cinler vardır. Cinlerle ve onların kralı Şamael ile ilişkiye girer ve ondan her gün 100 tane olmak üzere cin çocuklar doğurur.

Terkedilmiş Adem cennette yalnız kalır ve tanrıya Lilith’in geri gelmesi için yalvarır. Tanrı 3 meleği aracı koyar, evine geri dön der. Lilith ise meleklere asla geriye dönmeyeceğini söyler. Melekler tehditler savurur, Lilith kararından vazgeçmez. Adem ise sürekli tanrıya Lilith’in geri dönmesi için yalvarmakta, onsuz yaşayamayacağını söylemektedir. Tanrı tekrar meleklerini gönderir. Tekrar ve tekrar. Lilith aracı melekleri her seferinde geri çevirir, sonunda melekler onun her gün doğan çocuklarının tamamını öldürürler. Lilith de yemin eder. Bende Adem soyundan gelen tüm insan annelerin ve bebeklerinin baş düşmanı olacağım, onları öldüreceğim der.

Adem ise olanlardan habersiz yıkılmış vaziyettedir. Tanrı ademin eriyip gitmesine üzülür. Ona aynı Lilith şeklinde Havva’yı yaratır. Ve Adem’e, Lilith artık senin haklı olduğunu anladı, özür dileyip döndü der. Adem çok mutlu olur. Yeni Lilith tıpkı Adem’in istediği gibi davranmaktadır.

Gerçek Lilith ise artık kötülerin tarafındadır. Hamile kadınlara musallat olur. Doğum sırasında öldürür. Bebeklerini doğmadan öldürür, yani düşüklere neden olur. Erkeklerin gece rüyalarına girer erotik düşler gördürür, rüyalarında onlarla sevişir ve cin çocuklar doğurmaya kötülerin saffını arttırmaya devam eder.

Lilith günümüzde feminizmin öncüsü kabul edilir ABD’de Lilith adında sayısız feminist dernek vardır. Bir sonraki yazımda görüşmek dileğiyle…

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: