Logomuz

Baykuş figürü; bilgiyi, belleği ve bilgi sahiplerini de koruyucu bir anlam taşımaktadır…

Eski Yunan ve Roma inancında, Akıl, bilgi ve sabır gerektiren konularda ilk başvurulan tanrıça Athena olmuş. Eski çağlarda kentlerde kurulmuş olan kütüphanelerin girişlerinde ya da en önemli yerlerinde Athena’nın anıtsal heykellerinin bulunması, tanrıça ile bilgi ve akıl arasındaki yalın ilişkiyi kanıtlamaktadır. Eski çağlarda yaşayan insanların inanışına göre her tanrı ya da tanrıça, sembolize ettikleri kavramları simgeleyen hayvanlarla bir gösterilirler ve bu hayvanları kutsal hayvanları olarak ilan ederlermiş. Athena’nın da kutsal hayvanı baykuştur.

Baykuş görenlerin temkinli, sakin ve ürkek davranmaları, bilgi ve akla yaklaşımı da çağrıştırmaktadır. Akıl ve bilgi; ciddi, özenli ve saygıdeğer çalışmalar sonucunda elde edilirler. Bu emeklerden dolayı saygısızca tüketilmemeli ve hatta korunmalıdırlar. İşte bu nedenle Athena’nın baykuşu, insanlık için çok önemli olan bilgiyi ve aklı yüzyıllardır korumaktadır.

Yüzyıllardır koruyuculuk yapan baykuş bu siteye yazdığım yazıların, hazırladığım görsellerin izinsiz kullanılmasını ne kadar korur, bilmiyorum. Bekleyelim görelim 

%d blogcu bunu beğendi: